Ubiquiti POE-24-24W-G-WH PoE power supply 24V 1A gigabit white
Product Code: UQ-POE-24-24W-G-WH
Catalog number: 8719
Warranty (months):
Price
8,93
10,98incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
High-quality, stabilized Gigabit PoE power adapter with earthing, LED indication, output voltage 24V and max. current 1A. The maximum output power is 24W. The power adapter is made in white color.
Specifications:
POE-24-24W-G-WH
Dimensions 88 x 57 x 33 mm(3.47 x 2.24 x 1.30")
Weight 158.5 g (5.59 oz)
Output Voltage 24VDC @ 1.0A
LAN Activity Indicator No
Gigabit LAN Port Yes
Remote Reset Capability Yes
Reset Button Yes
Rated Voltage 100-240VAC @ 50/60Hz
Input Current
0.6A @ 120VAC,
0.4A @ 240VAC
Inrush Current
<60A Peak @ 120VAC,
<120A Peak @ 230VAC
Efficiency 80+%
Output Ripple 1% Max.
Switching Frequency 65 kHz
Line Regulation ≤ 3%
Load Regulation ≤ 5%
2-Pair Powering Pins 4, 5 (+) and Pins 7, 8 (-)
4-Pair Powering -
Operating Temperature 0 to 40° C (32 to 104° F)
Storage Temperature -30 to 70°C (-22 to 158° F)
Operating Humidity 35 to 95% Noncondensing
AC Connector IEC-320 C6
Data IN / POE RJ45 Shielded Socket
Surge Protection Difference and Common Mode
Clamping Protection 11V Data, 60V Power
Max. Surge Discharge 1500A (8/20 μs) Power
Peak Pulse Current 36A (10/1000 μs) Data
Shunt Capacitance <5 pF data