Dahua IPC-HFW2441T-ZAS-27135 WizMind IP camera outdoor 4Mpix 2,7~13.5mm Starlight microphone, microSD, 12V DC, PoE
Product Code: DH-IPCHFW2441TZAS213
243,59incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Intuitive menu navigation
AI Features in Dahua Cameras
Perimeter protection
Smart Motion Detection Plus (SMD+)
Noise reduction system - 3D NR
Region of Interest - RoI function
Extended Dynamic Range - WDR
Back Light Compensation - BLC
High Light Compensation - HLC
Privacy Masks
Starlight technology camera
Power supply via PoE technology
Smart codec support
IR illuminator
Motorized zoom lens
The camera also has an adjustable lens with a focal length of 2.7 ~ 13.5mm. Additionally, it provides the ability to remotely control the lens focal length through the motorized zoom function and the autofocus function.
Memory card slot
Built-in microphone
Cooperation with SSWiN
IP67 tightness class
The high quality of the casing is confirmed by the IP67 protection class assigned to the device.
Software
Dahua ToolBox
ConfigTool
Smart PSS Software
DSS Express
DSS Pro
DMSS
Installation Variants
Specification
Dahua IPC-HFW2441T-ZAS-27135
Converter 1/2.9" 4MP image sensor, low illuminance, HD CMOS
Resolution 4Mpx, 2688 (H) x 1520 (V) pixels
RAM / ROM     128MB / 128MB
Scanning system     Progressive
Snapshot     Auto/Manual, 1/3~1/100000s
S/N     >56dB
Minimal lighting     0.008 Lux/F1.5 (Color, 30 IRE)
0.0008 Lux/F1.5 (B/W, 30 IRE)
0 Lux (IR On)
Illuminator        4 IR LEDs (infrared)
Illuminator range     60m (196.85ft)
Illuminator control     Automatic / Manual
Adjusting the position     Pan: 0° ~ 360°
Tilt: 0° ~ 90°
Rotation: 0° ~ 360°
Lens
Type Varifocal (Motozoom)
Installation     ⌀14
Focal length     2.7 ~ 13.5mm (F1.5)
Viewing angle     H: 104° ~ 29°
V: 54° ~ 16°
D: 125° ~ 34°
Aperture type     Constant
Macro mode (focus from) 0.8m (2.62ft)
DORI's range     Detection: W - 64.0m, T - 210.0m
Observation: W - 25.6m, T - 84.0m
Recognition: W - 12.8m, T - 42.0m
Identification: W - 6.4m, T - 21.0m
Picture
Video compression     H.265 / H.264 / H.264H / H.264B
MJPEG (sub stream)
Smart Codec     Thank you (H.265+ / H.264+)
Simultaneous video streams     2
Processing speed and resolution
(main stream)
4Mpx - 2688x1520 (1 ~ 20kl/s)
4Mpx - 2560x1440 (1 ~ 25/30kl/s)
(auxiliary stream)
D1 - 704x576 (1 ~ 25kl/s)
D1 - 704x480 (1 ~ 30kl/s)
Transmission speed control     CBR / VBR
Bitrate     32Kbps ~ 6144Kbps (H.264)
12Kbps ~ 6144Kbps (H.265)
Day / Night     Automatic (ICR) / Color / Black and White
Gain Control     Automatic (AGC), manual
BLC Support
HLC     Support
Background compensation WDR 120dB
White balance     Auto(AWB)/Natural/Street Light/Outdoor/Manual/Region
Noise reduction     3D NR
Smart lighting     Support
Privacy zones     On/Off (4 areas)
Motion detection     On/Off (4 areas, rectangles)
Area of ​​Interest (ROI)   On/Off (4 areas)
Mirror image     Support
Image rotation     0°, 90°, 180°, 270° (support 90°, 270° for resolution 2688x1520 and lower)
Audio
Compression     G.711a / G.711Mu / PCM / G.726
Microphone Yes (built-in)
Artificial Intelligence (AI - Deep Learning) Features
SMD+     Classification (human/vehicle), false alarm filter
Alarm
Interface
Ethernet     1x RJ45 10/100 Base-T
Interface 1x 5.5/2.1 socket on the cable
Audio 1x input (RCA), 1x output (RCA)
Alarm     1x input 5mA 3V ~ 5V DC
1x output 300mA 12VDC
Memory     1x slot karty microSD/ microSDHC/ microSDXC do 256GB
Network
SDK i API     Yes
Service     ONVIF (Profil S / Profil T), CGI, Milestone, P2P
Online users     6 users (total bandwidth 36M)
Network archiving     FTP / SFTP / card MicroSD
Support via web browsers     IE
Chrome
Firefox
Remote control         CMS (Smart PSS), DSS, DMSS, P2P
mobile devices: iOS, Android
The remaining
Design Camera front: metal
Camera body: metal
Bracket: metal
Tightness class     IP67
Power supply     DC 12V
PoE DC 48V (802.3af)
Power consumption     Basic: 2.4W (12V DC), 3.1W (PoE)
Max. 8.8W (12V DC), 10.2W (PoE) - IR on + WDR + AI functions
Humidity 0 ~ 95% (bez kondensacji)
Ambient temperature     -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F)
Operating temperature     -30°C ~ +60°C (-22°F ~ +140°F)
Libra     760g (1.7Ib)
Dimensions (W/L/H)     75.8x238.5x71.6mm