Ubiquiti POE-50-60W Gigabit PoE adapter 50V/1.2A, 60W
Product Code: UQ-POE-50-GIGABIT
26,85incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
The offered product is the Ubiquiti PoE power supply. The output voltage is 50 V DC, current 1.2 A, and power 60 W. The power supply has a gigabit Ethernet port.
Specifications
POE-50-60W
Dimensions 101 x 60 x 33 mm(3.98 x 2.36 x 1.30”)
Weight 192 g (6.77 oz)
Output Voltage 50VDC @ 1.2A
LAN Activity Indicator No
Gigabit LAN Port Yes
Remote Reset Capability No
Reset Button No
Rated Voltage 100-240VAC @ 50/60Hz
Input Current 1.3A @ 120VAC,0.75A @ 230VAC
Efficiency 85+%
Output Ripple 1% Max.
Switching Frequency 65 kHz
Line Regulation ≤ 3%
Load Regulation ≤ 5%
4-Pair Powering Pins 1, 2, 4, 5 (+) andPins 3, 6, 7, 8 (-)
Operating Temperature 0 to 40° C (32 to 104° F)
Storage Temperature -30 to 70°C (-22 to 158° F)
Operating Humidity 35 to 95% Noncondensing
AC Connector IEC-320 C6
Data IN / POE RJ45 Shielded Socket
Surge Protection Difference and Common Mode
Clamping Protection 11V Data, 60V Power
Max. Surge Discharge 1500A (8/20 μs) Power
Peak Pulse Current 36A (10/1000 μs) Data
Shunt Capacitance <5 pF data