Ubiquiti ES-16-150W Managed switch EdgeSwitch 16x GE, 2x SFP, PoE
Product Code: UQ-ES-16-150W
286,85incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Advanced Switching Technology for the Masses
Switching Performance
Specifications
ES-16-150W
Dimensions 443 x 43 x 221 mm (17.44 x 1.69 x 8.70")
Weight
With Mount Brackets
2.80 kg (6.17 lb)
2.89 kg (6.37 lb)
Total Non-Blocking Line Rate 18 Gbps
Max. Power Consumption 150W
Power Method 100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input
Power Supply AC/DC, Internal, 150W DC
Shock and Vibration ETSI300-019-1.4 Standard
LEDs Per Port
RJ45 Data Ports
SFP Data Ports
PoE, Speed/Link/Activity
Speed/Link/Activity
Networking Interfaces
(16) 10/100/1000 Mbps RJ45 Ports
(2) 1 Gbps SFP Ports
Management Interface
UART Console Out-of-Band,
Ethernet In-Band
PoE Interfaces
PoE+ IEEE 802.3af/at (pins 1, 2+; 3, 6-)
24VDC Passive PoE (pins 4, 5+; 7, 8-)
Voltage Range
802.3at Mode
24V Passive PoE
50-57V
20-27V
Max. Wattage per Port
   PoE+
   Passive PoE
34.2W
17W
Rack-Mount Yes, 1U High
Operating Temperature -5 to 40° C (23 to 104° F)
Operating Humidity 5 to 95% Noncondensing