Ubiquiti POE-24-7W-G-WH PoE power supply 24V 7W gigabit white
Price
favoriteAdd to wishlist
High-quality, stabilized Gigabit PoE power adapter with earthing, LED indication and output voltage 24V and max. current 0.3A. The maximum output power is 7W.
Specification:
| POE-24-7W-G-WH | |
| Dimensions | 72 x 45 x 33 mm (2.84 x 1.75 x 1.33") |
| Weight | 72.1g (2.54 oz) |
| Output Voltage | 24VDC @ 0.3A |
| LAN Activity Indicator | No |
| Gigabit LAN Port | Yes |
| Remote Reset Capability | Yes |
| Reset Button | Yes |
| Rated Voltage | 100-240VAC @ 50/60Hz |
| Input Current |
0.3A @ 120VAC, 0.2A @240VAC |
| Inrush Current |
<40A Peak @ 120VAC, <70A Peak @ 230VAC |
| Efficiency | 80+% |
| Output Ripple | 1% Max. |
| Switching Frequency | 65 kHz |
| Line Regulation | ≤ 3% |
| Load Regulation | ≤ 5% |
| 2-Pair Powering | Pins 4, 5 (+) and Pins 7, 8 (-) |
| 4-Pair Powering | - |
| Operating Temperature | 0 to 40°C (32 to 104°F) |
| Storage Temperature | -30 to 70°C (-22 to 158°F) |
| Operating Humidity | 35 to 95% Non-Condensing |
| AC Connector | IEC-320 C6 |
| Data IN / POE | RJ45 Shielded Socket |
| Surge Protection | Difference and Common Mode |
| Clamping Protection | 11V Data, 60V Power |
| Max. Surge Discharge | 1500A (8/20 μs) Power |
| Peak Pulse Current | 36A (10/1000 μs) Data |