BBS Power AGM6V7.2AH VRLA AGM battery 6V 7.2Ah
Brand: BBS Power
Product Code: AGM6V7.2AH
Catalog number: 9486
Warranty (months):
Special offer
3,10
3,81incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Voltage 6 V
The battery has a voltage of 6 V, which is used e.g. in battery-powered electric toys (e.g. cars), alarm and fire protection systems or cash registers and fiscal printers. The offered product will work in with any device that uses a voltage of 6 V.
AGM technology
Safe and maintenance-free battery
High quality
Specifications
BBS Power AGM6V7.2AH
Voltage 6 V
Capacity 7.2 Ah
Dimensions 151 x 34 x 94 mm
Total height: 100 mm
Weight 1.06 kg (2.332 lbs)
Terminal F1/F2
Capacity 25° (77° F) 7.20 Ah at 20 hours (0.36 A)
3.24 Ah at 27 minutes (7.2 A)
2.62 Ah at 7 minutes (21.6 A)
Capacity affected by temperature (20 hour rate) 102% at 40°C
100% at 25°C
85% at 0°C
65% at -15°C
Internal resistance 20 mΩ
Self-discharge at 25°C (77°F) 91% after 3 months
82% after 6 months
64% after 12 months
Charge (constant voltage) Cycle: 7.2 - 7.5 V
Float: 6.75 - 6.90 V