BBS Power AGM12V100AH VRLA AGM battery 12V 100Ah
Brand: BBS Power
Product Code: AGM12V100AH
142,96incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Voltage 12 V
The battery is characterized by the most popular voltage - 12 V. It is widely used in various types of devices and emergency power systems. By connecting two batteries in series, you can get the 24V voltage popular in many network solutions. When four batteries are connected in series, you will get a voltage of 48 V, which will work well in embedded power supplies.
AGM technology
Safe and maintenance-free battery
High quality
Specifications
BBS Power AGM12V100AH
Voltage 12 V
Capacity 100 Ah
Dimensions 330 x 171 x 214 mm
Total height: 224 mm
Weight 27.5 kg (60.5 lbs)
Terminal B5/T1
Capacity 25° (77° F) 100.0 Ah at 10 hours (10 A)
87 Ah at 5 hours (17 A)
60 Ah at 1 hour (55 A)
Capacity affected by temperature (20 hour rate) 102% at 40°C
100% at 25°C
85% at 0°C
65% at -15°C
Internal resistance 8.5 mΩ
Self-discharge at 25°C (77°F) 91% after 3 months
82% after 6 months
64% after 12 months
Charge (constant voltage) Cycle: 14.40 V - 14.90 V
Float: 13.50 V - 13.80 V