Stalflex S-RC19-4U-350GB Rack 19" cabinet 4U 350mm Glass Black (wall mounting)
Brand: Stalflex
Product Code: SF-S-RC19-4U-350GB
66,80incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Stalflex S-RC19-4U-350GB is a 19" rack cabinet designed for wall mounting. Its height is 4U, and the depth is 350 mm, with glass doors. The product is made of DC01 steel sheet powder-coated in black RAL 9005. The cabinet is intended for self-assembly, and it is packaged in a compact box, ensuring safe transport.
In the top and bottom sections, there are three cable passages (to be punched) with dimensions of 80 x 50 mm. Adjacent to them are mounting locations for a fan (screw spacing 105 x 105 mm, diameter 120 mm). The Rack rails can be adjusted in 30 mm increments. The cabinet has multiple ventilation holes to ensure optimal airflow. The product is designed for wall mounting using expansion plugs (not included in the set).
Cable Passages
In the lower and upper parts of the cabinet, there are three cable passages, each measuring 50 x 80 mm. The holes are sealed, and to use them, you must first knock out the seals.
Fan Installation Option
The offered product also has space in the upper and lower parts for installing two 120 x 120 mm fans. The screw spacing is 105 x 105 mm.
Glass Doors with Feather Lock
The doors are equipped with a feather lock, and the set includes two sets of keys.
Rack Rail Adjustment
The Rack rails can be installed in one of three dedicated positions. There is a 30 mm gap between them. If necessary, you can leave more space at the front to have better access to the connected cables.
Wall Mounting
Additional Ventilation Holes
Easy Assembly, Safe Delivery
Specifications
Stalflex S-RC19-4U-350GB
Standard Rack 19"
Height 4U
Depth 350 mm
Colour Black RAL 9005
Material DC01 steel sheet; DX51D + Z250
Door Type Glass
Sheat Thickness 0,6; 1,5 mm
External Dimensions 520 x 350 x 240 mm