Stalflex S-RC19-4U-450GB Rack 19" cabinet 4U 450mm Glass Black (wall mounting)
Brand: Stalflex
Product Code: SF-S-RC19-4U-450GB
73,47incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Stalflex S-RC19-4U-450GB is a 19" Rack standard cabinet designed for wall mounting. The height is 4U, and the depth is 450 mm, with doors equipped with a glass panel. The product is made of DC01 steel sheet powder-coated in black RAL 9005. The cabinet is intended for self-assembly and is packed in a compact carton, ensuring safe transport.
In the upper and lower parts, there are three cable passages (to be knocked out) measuring 80 x 50 mm each. Next to them are spaces designated for fan installation (screw spacing 105 x 105 mm, fan diameter 120 mm). The Rack rails can be adjusted at 30 mm intervals. The cabinet features multiple ventilation holes for optimal airflow. It is designed for wall mounting using expansion plugs (plugs are not included in the set).
Cable Passages
In the upper and lower parts of the cabinet, there are three cable passages measuring 50 x 80 mm each. The holes are sealed, and to use them, you need to knock out the seals first.
Fan Installation Capability
The offered product also has space for the installation of two 120 x 120 mm fans in both the upper and lower sections. The screw hole spacing is 105 x 105 mm.
Glass Doors with Feather Lock
The doors feature a built-in feather lock, and two sets of keys are included in the package.
Rack Rail Adjustment
The Rack rails can be mounted in one of three dedicated positions. There is a 30 mm gap between them. If needed, you can leave more space at the front to have better access to the connected cables.
Wall Mounting
Additional Ventilation Holes
Easy Assembly, Safe Delivery
Specifications
Stalflex S-RC19-4U450GB
Standard Rack 19"
Height 4U
Depth 450 mm
Colour Black RAL 9005
Material DC01 steel sheet; DX51D + Z250
Door Type Glass
Sheat Thickness 0,6; 1,5 mm
External Dimensions 520 x 450 x 329 mm