Ubiquiti UniFi Switch US-48-500W 802.3af 48V/passive PoE 24V
Product Code: UQ-US-48-500W
775,10incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
48-port switch with 48V current and 500W power that allows simultaneous processing of traffic redirection on all ports at the same pace without any packet loss. The total ban on bandwidth blocking in the device is as much as 26Gbps for 24-port models and 70Gbps for 48-port models. Each port independently offers custom settings (port name change, PoE, network configuration).
The switch has two SFP ports that support uplink up to 1Gbps, while for uplinks with high capacity up to 10Gbps, each 48-port model is equipped with two SFP + ports. The switch offers IEEE 802.3af 24V auto-detection and passive PoE to power multiple devices on the network. The device seamlessly integrates with the programmable SDN network, a highly scalable platform for network devices in multiple locations. Everything is controlled via one convenient interface
Model comparison:
Model US-24-250W US-24-500W US-48-500W
Bandwidth (non-blocking)
26 Gb/s 26 Gb/s 26 Gb/s
SFP+ ports No No 2
SFP ports 2 2 2
RJ-45 ports 24 24 48
Maximum power consumption
250W 500W 500W