Jirous JRMD-400-10/11 parabolic antenna for Mimosa B11 (11 GHz)
Brand: Jirous
Product Code: JRMD-400-10/11
291,58incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Jirous JRMD-400-10 / 11 is a parabolic antenna adapted to work in the frequency of 10 - 12 GHz. Perfect for use with the Mimosa B11 radio. The device enables the creation of an efficient point-to-point connection, it is characterized by a narrow main beam of about 4.6 °. This allows you to avoid many interference caused by other transmissions. The dish is 400 mm wide, the energy gain is between 29 and 30 dBi, depending on the frequency.
The antenna is adapted to work in difficult weather conditions and in noisy environments. The set includes a cover made of ABS plastic resistant to UV radiation. The handle allows you to adjust the angle of inclination in the vertical and horizontal plane. The mounting mast diameter range is 10 - 120 mm.
The JRM-400-10 / 11 is adapted to work with the Mimosa B11.
Features:
  • frequency 10 - 12 GHz;
  • directional antenna, main beam 4.6 ° wide;
  • energy gain 29 - 30 dBi;
  • canopy with a diameter of 400 mm;
  • double polarization, vertical and horizontal;
  • the set includes a cover made of ABS plastic resistant to UV radiation.
Specifications
JRMD-400-10/11
frequency range 10 - 12 GHz