BBS Power AGM12V12AH VRLA AGM battery 12V 12Ah
Brand: BBS Power
Product Code: AGM12V12AH
18,31incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Voltage 12 V
The battery is characterized by the most popular voltage - 12 V. It is widely used in various types of devices and emergency power systems. By connecting two batteries in series, you can get the 24V voltage popular in many network solutions. When four batteries are connected in series, you will get a voltage of 48 V, which will work well in embedded power supplies.
Specifications
BBS Power AGM12V12AH
Voltage 12 V
Capacity 12 Ah
Dimensions 151 x 98 x 95 mm
Total height: 101 mm
Weight 3.3 kg (7.26 lbs)
Terminal F1
Capacity 25° (77° F) 1.20 Ah at 20 hours (0.06 A)
0.54 Ah at 27 minutes (1.2 A)
0.42 Ah at 7 minutes (3.6 A)
Capacity affected by temperature (20 hour rate) 102% at 40°C
100% at 25°C
85% at 0°C
65% at -15°C
Internal resistance 20 mΩ
Self-discharge at 25°C (77°F) 91% after 3 months
82% after 6 months
64% after 12 months
Charge (constant voltage) Cycle: 14.40 V - 14.90 V
Float: 13.50 V - 13.80 V