Cablemedia UP-150-12/24 DC/DC step-up converter 12/24V 150W
Brand: Cablemedia
Product Code: CABM-UP-150-12/24
33,46incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
DC/DC converter 12 V -> 24 V
The Cablemedia UP-150-12/24 is a DC/DC converter that boosts voltage from 12 V to 24 V. It has a maximum power of 150 W, and the current range is from 0 to 6 A. The product is enclosed in a small, metal housing and features 2 mounting holes on the sides (spacing 65 mm).
The UP-150-12/24 is ideal for many telecommunications systems. It is especially useful in locations where you have power adapted to 12 V DC voltage but need to connect standard devices powered at 24 V, such as MikroTik or Ubiquiti radio solutions.
Specifications
Cablemedia UP-150-12/24
Input voltage 10 - 20 V
Output voltage 24 V
Output current 0 - 6 A
Thermal protection 75°C
Output voltage stability 1%
Output voltage tolerance 2%
Dimensions 95 x 75 x 30 mm
Mounting hole spacing 65 mm