Dahua IPC-HFW2541T-ZAS-27135-S2 WizMind camera outdoor IP 5Mpix 2.7~13.5 mm Starlight microphone, 12V DC, PoE
Product Code: DH-IPC-HFW2541TZAS23
260,33incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Intuitive menu navigation
AI Features in Dahua Cameras
Perimeter protection
Smart Motion Detection Plus (SMD+)
Additional features used in the Dahua camera
Noise reduction system - 3D NR
Region of Interest - RoI function
Extended Dynamic Range - WDR
Back Light Compensation - BLC
High Light Compensation - HLC
Privacy Masks
Starlight technology camera
Power supply via PoE technology
Smart codec support
Oświetlacz IR
Obiektyw typu motozoom
Kamera posiada również regulowany obiektyw o ogniskowej 2.7 ~ 13.5mm. Dodatkowo zapewnia zdolność zdalnego sterowania ogniskową obiektywu poprzez funkcję motozoom oraz funkcję automatycznego ustawienia ostrości autofocus.
Slot karty pamięci
Wbudowany mikrofon
Współpraca z SSWiN
Klasa szczelności IP67
Wysoka jakość wykonania obudowy potwierdza nadanie urządzeniu klasy zabezpieczeń IP67.
Software
Dahua ToolBox
ConfigTool
Oprogramowanie Smart PSS
DSS Express
DSS Pro
DMSS
Installation Variants
Specification
IPC-HFW2541T-ZAS-27135-S2
Converter     1/2.9" 4MP image sensor, low illuminance, HD CMOS
Resolution     4Mpx, 2688 (H) x 1520 (V) pixels
RAM / ROM     128MB / 128MB
Scanning system     Progressive
Snapshot     Auto/Manual, 1/3~1/100000s
S/N     >56dB
Minimal lighting     0.008 Lux/F1.5 (Color, 30 IRE)
0.0008 Lux/F1.5 (B/W, 30 IRE)
0 Lux (IR On)
Illuminator     4 IR LEDs (infrared)
Illuminator range     60m (196.85ft)
Illuminator control     Automatic / Manual
Adjusting the position     Pan: 0° ~ 360°
Tilt: 0° ~ 90°
Rotation: 0° ~ 360°
Lens
Type     Varifocal (Motozoom)
Installation     ⌀14
Focal length     2.7 ~ 13.5mm (F1.5)
Viewing angle     H: 104° ~ 29°
V: 54° ~ 16°
D: 125° ~ 34°
Aperture type     Constant
Macro mode (focus from) 0.8m (2.62ft)
DORI's range     Detection: W - 64.0m, T - 210.0m
Observation: W - 25.6m, T - 84.0m
Recognition: W - 12.8m, T - 42.0m
Identification: W - 6.4m, T - 21.0m
Picture
Video compression     H.265 / H.264 / H.264H / H.264B
MJPEG (sub stream)
Smart Codec     Thank you (H.265+ / H.264+)
Simultaneous video streams     2
Processing speed and resolution
(main stream)
4Mpx - 2688x1520 (1 ~ 20kl/s)
4Mpx - 2560x1440 (1 ~ 25/30kl/s)
(auxiliary stream)
D1 - 704x576 (1 ~ 25kl/s)
D1 - 704x480 (1 ~ 30kl/s)
Transmission speed control     CBR / VBR
Bitrate 32Kbps ~ 6144Kbps (H.264)
12Kbps ~ 6144Kbps (H.265)
Day / Night     Automatic (ICR) / Color / Black and White
Gain Control     Automatic (AGC), manual
BLC Support
HLC Support
Background compensation     WDR 120dB
White balance     Auto(AWB)/Natural/Street Light/Outdoor/Manual/Region
Noise reduction     3D NR
Smart lighting     Support
Privacy zones     On/Off (4 areas)
Motion detection     On/Off (4 areas, rectangles)
Area of ​​Interest (ROI)  On/Off (4 areas)
Mirror image     Support
Image rotation     0°, 90°, 180°, 270° (support 90°, 270° for resolution 2688x1520 and lower)
Audio
Compression     G.711a / G.711Mu / PCM / G.726
microphone     Yes (built-in)
Artificial Intelligence (AI - Deep Learning) Features
SMD+     Classification (human/vehicle), false alarm filter
Alarm
Interface
Ethernet 1x RJ45 10/100 Base-T
Power supply     1x 5.5/2.1 socket on the cable
Audio 1x input (RCA), 1x output (RCA)
Alarm 1x input 5mA 3V ~ 5V DC
1x output 300mA 12VDC
Memory     1x slot card microSD/ microSDHC/ microSDXC do 256GB
Network
SDK i API     Yes
Service ONVIF (Profil S / Profil T), CGI, Milestone, P2P
Online users     6 users (total bandwidth 36M)
Network archiving     FTP / SFTP / card MicroSD
Support via web browsers     IE
Chrome
Firefox
Remote control     CMS (Smart PSS), DSS, DMSS, P2P
mobile devices: iOS, Android
The remaining
Design     Camera front: metal
Camera body: metal
Bracket: metal
Tightness class     IP67
Power supply        DC 12V
PoE DC 48V (802.3af)
Power consumption     Basic: 2.4W (12V DC), 3.1W (PoE)
Max. 8.8W (12V DC), 10.2W (PoE) - IR on + WDR + AI functions
Humidity     0 ~ 95% (non-condensing)
Ambient temperature   -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F)
Operating temperature -30°C ~ +60°C (-22°F ~ +140°F)
Libra 760g (1.7Ib)
Dimensions (W/L/H)     75.8x238.5x71.6mm