Stalflex RC19-12U-450GG Rack 19" cabinet 12U 450mm Glass Gray (wall mounting)
Brand: Stalflex
Product Code: SF-S-RC19-12U-450GG
103,53incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Stalflex RC19-12U-450GG is a 19" rack cabinet designed for wall mounting. Its height is 12U, and the depth is 450 mm. The doors are equipped with glass. The product is made of DC01 steel sheet powder-coated in light gray RAL 7035. The cabinet is intended for self-assembly, and it is packaged in a compact box, ensuring safe transport.
In the top and bottom sections, there are three cable entry points (to be punched) with dimensions of 80 x 50 mm. Adjacent to them are mounting locations for a fan (screw spacing 105 x 105 mm, diameter 120 mm). The Rack rails can be adjusted in 30 mm increments. The cabinet has multiple ventilation holes to ensure optimal airflow. The product is designed for wall mounting using expansion plugs (not included in the set).
Cable Passages
In the lower and upper parts of the cabinet, there are three cable passages, each measuring 50 x 80 mm. The holes are sealed, and to use them, you must first knock out the seals.
Fan Installation Option
The offered product also has space in the upper and lower parts for installing two 120 x 120 mm fans. The screw spacing is 105 x 105 mm.
Glass Door with Cam Lock
The doors are equipped with a feather lock, and the set includes two sets of keys.
Rack Rail Adjustment
The Rack rails can be installed in one of three dedicated positions. There is a 30 mm gap between them. If necessary, you can leave more space at the front to have better access to the connected cables.
Wall Mounting
Additional Ventilation Holes
Easy Assembly, Safe Delivery
Specifications
Stalflex S-RC19-12U-450GG
Standard Rack 19"
Height 12U
Depth 450 mm
Colour Light gray RAL 7035
Material DC01 steel sheet; DX51D + Z250
Door Typ Glass-paneled
Sheet Thickness 0,6 mm; 1,5 mm
External Dimensions 520 x 450 x 596 mm