RED Power RP18V1A-P-WM-EU PoE power supply 18V 1A FE EU
Brand: RED Power
Product Code: RP18V1A-P-WM-EU
Catalog number: 9043
Warranty (months):
Special offer
3,57
4,39incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
RED Power RP18V1A-P-WM-EU is a PoE power supply with an output voltage of 18 V DC and a current of 1 A. The output power is approximately 18 W at nominal current. It is equipped with 2 fast Ethernet ports (10/100 Mb/s), one of them is data input (LAN) and the other is the output for power and data (POE). The power supply is a "wall mount" type, it is plugged directly into the electrical outlet, without an additional power cable. It has a LED indicating the operating status.
Passive PoE
Voltage 18 V DC, current 1 A
At the output, the power supply provides a voltage of 18 V DC and a maximum current of 1 A. At nominal voltage, the output power is about 18 W. The power supply can work with numerous devices available on the market, especially with MikroTika solutions.
Fast Ethernet ports (10/100 Mb/s)
LED indicator, direct connection to the socket
Efficiency Level VI, numerous security features
The power supply meets the restrictive standards of the new Efficiency Level VI standard, the power consumption of the power supply is less than 0.2 W, and the efficiency is at least 88% at nominal voltage. Overcurrent and short-circuit protection are included. After the cause of the short-circuit or too high voltage has ceased to exist, the power supply should resume operation by itself.
Many uses
The 18 V voltage is perfect for powering MikroTika devices. The power supply will also be suitable for other applications, with products having a wide input voltage range.
Specifications
RP18V1A-P-WM-EU
Input
Nominal voltage 100 -240 V AC
Nominal frequency 50 / 60 Hz
Voltage range 90 - 264 V AC
Frequency range 47 - 63 Hz
Current
Max 0.5 A
(at nominal load)
Inrush current
Max 30 A at 110 V AC / 60 Hz
Max 60 A at 230 V AC /  50 Hz
No-load power Max 0.2 W
Output
Nominal voltage 18 V DC
Nominal current 1 A
Ripple and noise 240 mV p-p
Rise time Min 40 ms at full load and 115 V AC
Line regulation ± 5%
Load regulation ± 5%
Efficiency 88%
Protections and standards
Short circuit
The power supply will be auto recovered when short circuit faults remove
Over current
The power supply will be auto recovered when over current faults remove
Overheating
When the high temperature fault is eliminated, the power supply will be restored automatically
EMI standards
EN55022:2010
EN55015:2013
Environmental and others
Operating temperature -20° ~ 45° C
Storage temperature -20° ~ 60° C
Relative humidity 5%-90% RH
Dimensions
80 x 70 x 70 mm (with plug)
80 x 30 x 31 mm (without plug)