BBS Power AGM12V4.5AH VRLA AGM battery 12V 4.5Ah
Brand: BBS Power
Product Code: AGM12V4.5AH
Catalog number: 9491
Warranty (months):
Price
6,54
8,04incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
Voltage 12 V
The battery is characterized by the most popular voltage - 12 V. It is widely used in various types of devices and emergency power systems. By connecting two batteries in series, you can get the 24V voltage popular in many network solutions. When four batteries are connected in series, you will get a voltage of 48 V, which will work well in embedded power supplies.
Specifications
BBS POwer AGM12V4.5AH
Voltage 12 V
Capacity 4.5 Ah
Dimensions 90 x 70 x 101 mm
Total height: 107 mm
Weight 1.35 kg (2.97 lbs)
Terminal F1/F2
Capacity 25° (77° F) 4.5 Ah at 20 hours (0.225 A)
2.7 Ah at 27 minutes (4.5 A)
1.575 Ah at 7 minutes (13.5 A)
Capacity affected by temperature (20 hour rate) 102% at 40°C
100% at 25°C
85% at 0°C
65% at -15°C
Internal resistance 50 mΩ
Self-discharge at 25°C (77°F) 91% after 3 months
82% after 6 months
64% after 12 months
Charge (constant voltage) Cycle: 14.40 V - 14.90 V
Float: 13.50 V - 13.80 V