BBS Power AGM12V5.3AH VRLA AGM battery 12V 5.3Ah
Brand: BBS Power
Product Code: AGM12V5.3AH
Catalog number: 9493
Warranty (months):
Price
7,92
9,74incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Voltage 12 V
The battery is characterized by the most popular voltage - 12 V. It is widely used in various types of devices and emergency power systems. By connecting two batteries in series, you can get the 24V voltage popular in many network solutions. When four batteries are connected in series, you will get a voltage of 48 V, which will work well in embedded power supplies.
Specifications
BBS Power AGM12V5.3AH
Voltage 12 V
Capacity 5.3 Ah
Dimensions 90 x 70 x 101 mm
Total height: 107 mm
Weight 1.57 kg (3.46 lbs)
Terminal F1/F2
Capacity 25° (77° F) 5.3 Ah at 20 hours (0.265 A)
2.385 Ah at 27 minutes (5.3 A)
1.855 Ah at 7 minutes (15.9 A)
Capacity affected by temperature (20 hour rate) 102% at 40°C
100% at 25°C
85% at 0°C
65% at -15°C
Internal resistance 40 mΩ
Self-discharge at 25°C (77°F) 91% after 3 months
82% after 6 months
64% after 12 months
Charge (constant voltage) Cycle: 14.40 V - 14.90 V
Float: 13.50 V - 13.80 V