BBS Power AGM4V4.5AH VRLA AGM battery 4V 4.5Ah
Brand: BBS Power
Product Code: AGM4V4.5AH
Catalog number: 9480
Warranty (months):
Special offer
1,62
1,99incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Voltage 4 V
The battery has a voltage of 4 V, which is used in many devices. It is a popular voltage in alarm systems, tools and consumer electronics. The offered product will work with any equipment that uses 4 V.
AGM technology
Safe and maintenance-free battery
High quality
Specifications
BBS Power AGM4V4.5AH
Voltage 4 V
Capacity 4.5 Ah
Dimensions 48 x 48 x 100 mm
Total height: 106 mm
Weight 0.48 kg (1.06 lbs)
Terminal F1
Capacity 25° (77° F) 4.5 Ah at 20 hours (0.225 A)
2.7 Ah at 27 minutes (4.5 A)
1.575 Ah at 7 minutes (13.5 A)
Capacity affected by temperature (20 hour rate) 102% at 40°C
100% at 25°C
85% at 0°C
65% at -15°C
Internal resistance 50 mΩ
Self-discharge at 25°C (77°F) 91% after 3 months
82% after 6 months
64% after 12 months
Charge (constant voltage) Cycle: 4.80 - 4.95 V
Float: 4.50 - 4.60 V