Converter Mean Well TS-1000-224B inverter 24VDC/230VAC true sine wave
Brand: Mean Well
Product Code: TS-1000-224B
Catalog number: 2099
Warranty (months):
Product on demand
Price
257,12
316,26incl. tax
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
DC / AC Sinus inverter with 24V current and 1000W power. Made in a solid casing with a heat dissipating fan and protecting the device against overheating. The inverter has additional protection against reverse polarity, as well as thermal and fire protection.
The product allows the simultaneous connection of devices with a common power not exceeding 1000 W. Remember that the connected equipment consumes more current during start-up than during operation. The inverter outputs an alternating voltage with a sinusoidal wave, such as in the power grid. Thanks to this, you can connect to it devices equipped with induction motors or transformers, for example: power tools, household appliances.
The most important features:
  • continuous power: 1000 W;
  • instantaneous power: 1150 W for 180 seconds, 1500 W for 10 seconds;
  • high efficiency (91%);
  • LEDs informing about the operation of the device;
  • The inverter can be used with most devices equipped with an AC input.
Specification:
TS-1000-224B
Power
Continuous : 1000 W
Instantaneous: 1150 W for 180 seconds, 1500 W for 10 seconds
Output voltages 230 V ac, 50 Hz (factory settings)
200/220/230/240 V ac (selectable using the button responsible for settings)
50/60 Hz (selectable using the button responsible for settings)
Current waveform Sinusoidal (THD <3%)
Output protections Short-circuit, anti-overload, against temperature
Input voltages 21 - 30 V
Input current 50 A
Efficiency 91%
Power consumption off Below 1.0 mA