RED Power RP48V0.5A-P-WM-EU is a PoE power supply with an output voltage of 48 V DC and a current of 0.5 A. The output power is approximately 24 W at nominal current. It is equipped with 2 fast Ethernet ports (10/100 Mb/s), one of them is data input (LAN) and the other is the output for power and data (POE). The power supply is a "wall mount" type, it is plugged directly into the electrical outlet, without an additional power cable. It has a LED indicating the operating status.
Passive PoE
Voltage 48 V DC, current 0.5 A
At the output, the power supply provides a voltage of 48 V DC and a maximum current of 0.5 A. At nominal voltage, the output power is about 48 W. The power supply can work with numerous devices available on the market, especially with MikroTika solutions.
Fast Ethernet ports (10/100 Mb/s)
LED indicator, direct connection to the socket
Efficiency Level VI, numerous security features
The power supply meets the restrictive standards of the new Efficiency Level VI standard, the power consumption of the power supply is less than 0.2 W, and the efficiency is at least 88% at nominal voltage. Overcurrent and short-circuit protection are included. After the cause of the short-circuit or too high voltage has ceased to exist, the power supply should resume operation by itself.
Many uses
48 V voltage is one of the most popular among network devices available on the market. Its popularity makes the offered power supply a universal solution. Just remember that it supports passive PoE and is not compatible with IEEE 802.3af / at / bt standards.
Specifications
| RP48V0.5A-P-WM-EU | |
| Input | |
|---|---|
| Nominal voltage | 100 -240 V AC |
| Nominal frequency | 50 / 60 Hz |
| Voltage range | 90 - 264 V AC |
| Frequency range | 47 - 63 Hz |
| Current |
Max 0.5 A (at nominal load) |
| Inrush current |
Max 30 A at 110 V AC / 60 Hz Max 60 A at 230 V AC / 50 Hz |
| No-load power | Max 0.2 W |
| Output | |
| Nominal voltage | 48 V DC |
| Nominal current | 0.5 A |
| Ripple and noise | 240 mV p-p |
| Rise time | Min 40 ms at full load and 115 V AC |
| Line regulation | ± 5% |
| Load regulation | ± 5% |
| Efficiency | 88% |
| Protections and standards | |
| Short circuit |
The power supply will be auto recovered when short circuit faults remove |
| Over current |
The power supply will be auto recovered when over current faults remove |
| Overheating |
When the high temperature fault is eliminated, the power supply will be restored automatically |
| EMI standards |
EN55022:2010 EN55015:2013 |
| Environmental and others | |
| Operating temperature | -20° ~ 45° C |
| Storage temperature | -20° ~ 60° C |
| Relative humidity | 5%-90% RH |
| Dimensions |
80 x 70 x 70 mm (with plug) 80 x 30 x 31 mm (without plug) |