Cablemedia MB500V3.0 12V Buffering Module, 5 A
Brand: Cablemedia
Product Code: CABM-MB500V3.0-12V
Catalog number: 9531
Warranty (months):
Price
Qty.
favoriteAdd to wishlist
Description
The Cablemedia MB500 (version V3.0) is a device that allows you to transform a regular power supply into a backup power supply. You connect an external power supply and a battery to the MB500 simultaneously. In the event of a loss of the main power source, the system switches to battery power until the batteries are discharged or the main power source is restored. The MB500 has protection against over-discharge, with a minimum voltage of 9.8 V DC. The device charges the connected batteries with a charging current of 500 mA and a voltage of 13.8 V DC.
Due to the charging current used by the MB500, it is recommended to use batteries with a capacity of 1.3 to 24 Ah. Batteries with a larger capacity will take a very long time to charge. The maximum load current is 5 A, which is more than sufficient for connecting wireless devices or monitoring equipment. This product offers an affordable way to expand your existing power system with backup protection in case of a power outage.
Datasheet / manual
Specifications
Cablemedia MB500V3.0 12V
Input voltage range 10,5 - 30 V
Charging current 500 mA +/- 100 mA
Charging voltage 13,8V +/- 0,5%
Continuous output current 5 A
Voltage drop when working with a power supply 0,55V max
Voltage drop when working with a battery 0,6V max
Power failure detection voltage 10,5V
Cold start battery activation voltage 12,7V
Battery deactivation voltage 9,8V