Brand: Huawei
Product Code: HUA-EG8145V5WA8021-K
Catalog number: 9739
Warranty (months):
Official distribution, 24 months warranty.
We ship this product only to European Union countries and Switzerland!
Price
76,23
93,76incl. tax
Unavailable
favoriteAdd to wishlist
Description
Huawei EG8145V5
Overview
Admin access login credentials: Epadmin / adminEp
Smart interconnection
  • Smart Wi-Fi coverage
  • SIP/H.248 auto-negotiation
  • Any port any service
  • Parental control
  • L2/L3(IPv4) forwarding: 1G uplink, 2G downlink
Smart service
  • Scheduled Wi-Fi shutdown
  • Smart Wi-Fi sharing:Portal/802.1x authentication SoftGRE-based sharing
Smart O&M
  • IPTV video quality diagnosis
  • eMDI
  • Rogue ONT detection and isolation from the OLT
  • Call emulation, and circuit test and loop-line test
  • PPPoE/DHCP simulation testing
  • WLAN emulation
Layer 3 Features
  • PPPoE/Static IP/DHCP
  • NAT/NAPT
  • Port forwarding
  • ALG, UPnP
  • DDNS/DNS server/DNS client
  • IPv6/IPv4 dual stack, DS-Lite and IPv6 SPI
  • Static/Default routes
  • Multiple services on one WAN port
Multicast
  • IGMP v2/v3 proxy/snooping
  • MLD v1/v2 snooping
QoS
  • Ethernet port ratelimitation
  • 802.1p priority
  • SP/WRR/SP+WRR
  • Broadcast packet rate limitation
Security
  • SPI firewall
  • Filtering based onMAC/IP/URL addresses
Common O&M
  • OMCI/Web UI/TR069
  • Variable-length OMCI messages
  • Dual-system softwarebackup and rollback
Power Saving
  • Indicator power saving
  • COC V5
Huawei WA8021V5
The Huawei WA8021V5 is a device that combines the functions of a wireless router and a signal booster. It can transmit wireless networks on both 2.4 and 5 GHz bands simultaneously, utilizing Wi-Fi 5 standard, including IEEE 802.11 b/g/n in the 2.4 GHz band and IEEE 802.11 a/n/ac in the 5 GHz band. The maximum theoretical throughput is 300 Mbps in the 2.4 GHz band and 867 Mbps in the 5 GHz band. The device is equipped with 3 gigabit Ethernet ports (10/100/1000 Mbps) that can serve as either WAN or LAN, depending on the type of connection. Inside the housing, there are 4 omnidirectional antennas with a gain of 2 dBi each.
Wi-Fi 5 AC1200 wireless network, 3 gigabit Ethernet ports
The Huawei WA8021V5 utilizes the Wi-Fi 5 standard and can transmit wireless networks on both the 2.4 GHz and 5 GHz bands simultaneously. It supports IEEE 802.11 b/g/n protocols in the 2.4 GHz band and IEEE 802.11 a/n/ac protocols in the 5 GHz band. The maximum theoretical throughput is 300 Mbps for the 2.4 GHz band and 867 Mbps for the 5 GHz band.
Router mode
Range extender / bridge mode
Specifications
EG8145V5
DEVICE PARAMETERS
Dimensions (H x W x D) 30 mm x 173 mm x 120 mm (without external antenna and pads)
Weight About 250 g
Operating temperature 0°C to +40°C
Operating humidity 5% RH to 95% RH (non-condensing)
Power adapter input 100–240 V AC, 50 / 60 Hz
System power supply 11–14 V DC, 1.5 A
Static power consumption 5.3 W
Max. power consumption 18 W
NNI GPON
UNI 1POTS+4GE+2.4G/5G Wi-Fi+1USB
Optical connector SC/APC
Indicators POWER/PON/LOS/LAN/TEL/USB/WLAN/WPS
Installation mode On the desk, or on the wall
Compliance certification CE/WiFi
INTERFACE PARAMETERS
GPON Port
• Class B+
• Receiver sensitivity: -27 dBm
• Overload optical power: -8 dBm
• Wavelengths: US 1310 nm, DS 1490 nm
• Wavelength blocking filter (WBF) of G.984.5
• Flexible mapping between GEM Port and TCONT
• GPON: consistent with the SN or passwordauthentication defined in G.984.3
• Bi-directional FEC
• SR-DBA and NSR-DBA
•Type B  (single-homing&dual-homing)
Ethernet Port
•Ethernet port-based VLAN tags and tag removal
• 1:1 VLAN, N:1 VLAN, or VLAN transparenttransmission
• QinQVLAN• Limit on the number of learned MAC addresses
• MAC address learning
• Auto-adaptive 10 Mbit/s, 100 Mbit/s or 1000 Mbit/
POTS Port
Maximum REN: 4
• G.711A/μ, G.729a/b and G.722 encoding/decoding
• T.30/T.38/G.711 fax mode
• DTMF
• Emergency calls (with the SIP protocol)
USB Port
•USB2.0
•FTP-based network storage
•File/Print sharing based on SAMBA
•DLNA function
WLAN
•IEEE 802.11 b/g/n (2.4G)
•IEEE 802.11 a/n/ac (5G)
•2 ×2 MIMO (2.4G&5G)
•Antenna gain: 5 dBi
•WMM/Multiple SSIDs/WPS
•2.4G&5G concurrent
•Air interface rate:300 Mbit/s (2.4G); 867 Mbit/s(5G)
Huawei WA8021V5
Physical
Dimensions (H x W x D)
65.5mm×105mm×105mm
Weight (without power adapter) About 195 g
Nominal power supply 12 V DC, 1 A
Static power consumption 3,4 W
Max power consumption 7,8 W
LED indicator 1x status
Buttons Reset and pairing
Memory
128 MB Flash
28 MB RAM
Installation mode On the desk
Operating temperature 0°C - +40°C
Interfaces
Wi-Fi 5
3 gigabit Ethernet ports
Antennas 4 internal antennas
Wi-Fi features
Supported protocols
Wi-Fi 5
2,4 GHz: IEEE 802.11 b/g/n
5 GHz: IEEE 802.11 a/n/ac
MIMO
2,4 GHz: 2x2 MIMO
5 GHz: 2x2 MIMO
Antenna gain 2 dBi
Maixmum theoretical throughput
2,4 GHz: 300 Mb/s
5 GHz: 867 Mb/s